Na globalni ravni je Industrija 4.0 splošno sprejeta kot koncept, ki predstavlja digitalizacijo proizvodnje. »4.0« predstavlja zgodovinski kontekst, to novo fazo pa opredeljuje kot četrto preobrazbo v proizvodnji. Prvo industrijsko revolucijo je zaznamovala mehanizacija z uporabo vode in parnega pogona. Druga industrijska revolucija je uvedla koncept masovne proizvodnje s pomočjo električne energije, v tretji pa smo videli vzpon računalnikov in avtomatizacije. Sedaj smo na pragu četrte prelomnice v proizvodnji – uvedba resnično pametnih tovarn s kibernetsko-fizičnimi sistemi in komunikacijo po celotnem internetu stvari.
Po mnenju svetovalnega podjetja za globalno vodenje, McKinsey, Industrija 4.0 temelji na štirih prepoznavnih tehnoloških trendih:
Nemčija velja kot država, ki je izumila koncept Industrija 4.0, ime pa izvira iz državne strateške pobude, s katero so želeli državo uveljaviti kot vodilnega ponudnika naprednih proizvodnih sistemov. Država ima eno najbolj konkurenčnih proizvodnih industrij na svetu, podpira pa jo omrežje vrhunskih obratov za raziskave in razvoj.
Močna proizvodna industrija strojev in obratov, globalno visoka raven usposobljenosti na področju informacijske tehnologije ter znanje in izkušnje v vgrajenih sistemih in avtomatizacijski tehniki pa Nemčiji zagotavljajo zelo dobro iztočnico za krepitev svojega položaja kot enega izmed vodilnih razvijalcev tehnologije Industrija 4.0 na svetu.
Nemčija je sicer postavila temelje v smislu sprejetja koncepta Industrija 4.0 in pojava pametnih tovarn, vendar pa njen vodilni položaj sedaj močno ogrožajo ZDA, ki bodo v naslednjih petih letih predvidoma vložile več kapitala v digitalizacijo proizvodnje kot katera koli druga država ali regija. V ZDA je koncept Industrija 4.0 bolje znan kot industrijski internet stvari ali »Industrial Internet of Things« oz. IIoT. S tem hitrim razvojem tehnologij v proizvodnem okolju je veliko organizacij v ZDA zaposlenih s pripravo na velike spremembe, ki jih še čakajo.
Po mnenju poročila »Harvard Business Review’s From Data to Action« je najtežji vidik za organizacije pri spremembi svoje usmeritve na pametne tovarne njihova notranja kultura. Če podjetja želijo, da koncept Industrija 4.0 doseže ves svoj potencial, morajo vzpostaviti en nesporni vir podatkov o zmogljivosti ter vsem nosilcem odločanja omogočiti, da podatke prejmejo v realnem času. Filozofijo sprejemanja odločitev, ki temeljijo na dejstvih, s pomočjo kvantitativnih proizvodnih podatkov bo treba vpeljati v vse ravni vodenja.
Medtem ko ostaja Kitajska največji proizvajalec na svetu, ko gre za sprejetje koncepta Industrija 4.0 ta azijska velesila še vedno zaostaja za veliko svojimi gospodarskimi tekmeci v Evropi in Severni Ameriki. To pa je predvsem posledica zgodovinskih dejavnikov: Nemčija je, na primer, tradicionalno osredotočena na napredne proizvodne sisteme, medtem ko so prednost Kitajske vedno bili izdelki nižje kakovosti v globalnem proizvodnem sektorju, kjer je cena ključnega pomena. Zaradi tega je prišlo do velikih neravnovesij: trenutno je na Kitajskem na voljo samo okoli 14 industrijskih robotov na 10.000 tovarniških delavcev za razliko od Nemčije, kjer je takih robotov 282 na delavca.
A časi se spreminjajo, in to hitro. Stroški dela in surovin se na Kitajskem povečujejo zaradi okoljskih vprašanj in omejitev sredstev, poleg tega pa so se pojavili drugi nizkocenovni tekmeci. Položaj Kitajske kot »tovarna sveta« je ogrožen. Posledično želi Kitajska vlada pripraviti alternativni razvojni načrt, s katerim bi nadomestili zastarele proizvodne obrate in ki predvideva naložbe v sodobne tehnologije, ki temeljijo na industrijski internet stvari.
Avtomobilska industrija trenutno kaže vedno večje povpraševanje po nadzoru postopkov, ki bi še dodatno izboljšali kakovost proizvodnih postopkov, hkrati pa zmanjšali obratovalne stroške. Ta industrija evforično pozdravlja dobo koncepta Industrija 4.0.
Kot pobudnik inovacij, industrija že izvaja spremembe na področju avtomatizacije, izmenjave podatkov in proizvodnih tehnologij z namenom koriščenja priložnosti, ki bi iz tega izhajale.
Vijačenje, kritično za varnost, je že nadzirano in analizirano, zabeleženi podatki pa so uporabljeni za optimizacijo postopka. Senzorji beležijo podatke postopka s prenosom v podatkovne baze višje ravni v realnem času.
Koncept Industrija 4.0, ki ga poganja internet stvari, dobaviteljem sestavnih delov v avtomobilski industriji obljublja znatne učinke pri nizkih stroških. Vztrajno napredovanje digitalizacije temu sektorju nudi orodje za boljše odzivanje na vedno večje pritiske trga. Ključni dejavniki so skrajšanje obdobij izpada sistema, večja produktivnost skozi avtomatizacijo, optimizacija sredstev in zmanjšanje stroškov vzdrževanja. Industrija 4.0 omogoča okretne postopke, izboljša konkurenčnost in zagotavlja nove prodajne priložnosti.
V obratih za proizvodnjo sestavnih delov Industrija 4.0 nudi znaten potencial, zlasti na področju napovednega vzdrževanja. Neprestano beleženje in analiziranje postopkovnih podatkov omogoča napovedovanje okvar v obratih in sistemih, neučinkovitih razvojev, ki jih je treba popraviti, in produktivnosti, ki jo je treba izboljšati.
Letalstvo je čudovita in izjemno zahtevna industrija, ki je pogosto sinonim za visoko usposobljeno osebje in najnovejše tehnologije. Vendar pa s proizvodnjo, za katero so značilne relativno majhne količine, dolgi časovni cikli, veliki sestavni deli in visoka spremenljivost v proizvodnih postopkih, nudi ta industrija mnoge izzive, ko gre za razširjanje pametnih orodij in rešitev.
Ker se količine povečujejo in ljudje potujejo vedno več, morajo vsi večji proizvajalci originalne opreme povečati splošno učinkovitost postopkov, omejiti stroške kakovosti in časovne cikle ter izločiti človeške dejavnike kot vir napak. S pametno programsko opremo in digitalnim mreženjem lahko montažna orodja sedaj na to pomembno vplivajo. Montažna orodja omogočajo veliko večjo fleksibilnost in jih je mogoče popolnoma povezati med seboj ter s proizvodnimi sistemi in sistemi kakovosti proizvajalca.
Stranke v sektorju splošne industrije želijo inovativne, edinstvene, visokokakovostne in stroškovno učinkovite izdelke. Na trgu SI je močna konkurenca, ki nudi podobne izdelke s krajšimi življenjskimi cikli zaradi novih tehničnih napredkov. Zato je v sektorju SI veliko povpraševanja po hitri proizvodnji novih inovativnih izdelkov za trg. To lahko dosežemo s popolno digitalizacijo življenjskega cikla razvoja izdelka. Posledično pa nam to omogoča, da strankam zagotovimo natančno sledljivost, nadzor kakovosti in stroškovno učinkovite nove izdelke. Pri digitalizaciji življenjskega cikla izdelka je potreben popoln model digitalnih podatkov. Da bi izpolnila te zahteve, se industrijska podjetja zanašajo na pametno in prilagodljivo proizvodnjo. V širok nabor izdelkov so vgrajeni sistemi, senzorji in aktivatorji, ki so med seboj povezani prek spleta.
Namen belega papirja Desoutter 4.0 je, da vam predstavi vizijo podjetja Desoutter in vam tako omogoči, da pospešite svojo preobrazbo skozi Industrijo 4.0.
Desoutter 4.0 vam nudi veliko več od edinstvene rešitve, saj vam zagotavlja povezane izdelke in izkušnjo. Povečajte čas obratovanja, fleksibilnost in produktivnost, tako da prenesete Desoutter 4.0: Pospešite svojo preobrazbo z belim papirjem.